החזר עבור הוצאות אש"ל – מה המשמעות החוקית?


רואה חשבון ועוד!

הבית הפיננסי שלך

 רואה חשבון ועוד
חוות דעת מקצועית בענייני ראיית חשבון:
שם מלא
מספר טלפון
פנייה לרואה חשבון >>

לדעת יותר על הוצאות אש''ל


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

המונח אש"ל הוא ראשי תיבות של אוכל, שתייה, לינה. סעיף החזר הוצאות אש"ל נוצר עבור מקרים בהם עובד נאלץ לשהות במקום מרוחק ממקום העבודה הקבוע שלו, למשך פרקי זמן ארוכים וזאת במסגרת עבודתו או לצורך יצירת הכנסה.

במשך תקופה זו ידרש העובד לשלם על אוכל, שתיה ולינה מכיסו ומשום שההוצאות הללו מתקיימות במסגרת מילוי תפקידו, נוצר צורך לפצותו.

הזכאות והתנאים לקבלת החזר הוצאות אש”ל

חשוב לציין כי אין חוק המחייב את המעסיק להחזיר הוצאות אש"ל לעובדים שכירים, אפילו לא במסגרת שהייה בחו"ל. החזר שכזה יתקיים רק במידה ובחוזה או בהסכם אחר הקיים בין העובד למעסיק, יצויין סעיף זכאות להחזר הוצאות אש"ל, כמו למשל הסעיף המתייחס להעסקת עובדי מדינה, אשר נקבע על פי הוראות החשב הכללי במשרד האוצר.

מכיוון שלא מדובר בנוסח סטנדרטי, קיימים הסכמים שונים הקובעים את התנאים לזכאות החזר הוצאות אש"ל כמו גם את גובה ההחזר ולכן מומלץ לבדוק את תנאי זכאותך, עוד בטרם יציאתך לנסיעת עבודה.

קיראו גם על: דיווח שעות עבודה

בדרך כלל החזר עבור הוצאות אש"ל יקבע לפי מספר השעות או החלק ביום, שבו שהה העובד מחוץ לאיזור עבודתו הקבוע ומחוץ לאיזור מגוריו.

בתקנון שירות המדינה ההגדרה מחוץ לאיזור, מציינת מקום הנמצא בתחום שיפוט של רשות מקומית אחרת, מזו שהעובד מתגורר בה וכדי להיות זכאי להחזר, עליו לשהות בתחום רשות מקומית, אשר גבולותיה מרוחקים מעל עשרה קילומטרים, מגבולות הרשות המקומית בה הוא עובד בדרך כלל. החזר על לינה מתבצע על סמך הצגת קבלות על ידי העובד או על סמך טבלאות שמפרסם הממונה על השכר באוצר.

לקריאה נוספת: החזרי מס הכנסה

החזר הוצאות אש"ל עבור נסיעה לחו"ל

כשמדובר על נסיעה לחו"ל במסגרת העבודה, גם כאן לא קיימת הוראת חוק לגבי החזר הוצאות אש"ל. יחד עם זאת עובד אשר נשלח מטעם מעסיקו למדינה זרה, לא צריך לממן את נסיעת העבודה ועל כן תותאם חבילת שהייה אשר תכלול טיסות, נסיעות לשדה התעופה, הסדרי לינה, ניידות, ארוחות ועוד.

החזר אש"ל עבור נסיעה לחוץ לארץ ,יחושב בתור סכום מסוים הנקבע מבעוד מועד, אשר מהווה הקצבה יומית, כאשר גובה הסכום היומי תלוי בשערי המטבע, במספר ימי השהייה ובמדינה בה שהה העובד.

כיצד יש לדווח על הוצאות אש"ל?

ההחזר עבור הוצאות אש"ל יתקבל כנגד קבלות שהעובד מציג, עד לתקרת הוצאות אשר נקבעה מבעוד מועד, לכן מומלץ לשמור על קבלות כהוכחת תשלום על מנת לוודא שיתקבל ההחזר.

בנוסף, יתכנו מקרים בהם יקבע סכום גלובלי אשר יינתן גם ללא הצגת קבלות. הדיווח על הוצאות אש"ל יעשה תוך מילוי טופס עבודה בו על העובד לרשום את כל הפרטים הרלוונטיים, הקשורים לזמנים ולמקומות בהם שהה.

אין להתעכב בהגשת הדיווח מעל לתקופה של עד שישה חודשים מרגע הזכאות, שכן דיווח אשר מגיע למעסיק במועד סביר יזרז ויקל על החזרת הוצאות האש"ל וימנע אי הבנות מיותרות.

מומלץ לקרוא: תיקון חוק הגנת שכר

לסיכום:

למרות היעדר הוראות חוק מפורשות בעניין הוצאות אש"ל, מן הראוי שנסיעות של עובד במסגרת עבודתו לא יהיו ממומנות מכיסו הפרטי.

מכיוון שתנאי ההחזר משתנים ממעסיק למעסיק, מומלץ לעיין בהסכמים עם מקום העבודה, על מנת לדעת מראש את החזר ההוצאות המדויק והמרבי שמגיע לך, כך תוכל לתכנן את נסיעתך והוצאותיך בהתאם. 

המשיכו לקרוא באתר על: פירוק חברה


תאריך: 11/08/2014 12:12
 
close