רואה חשבון ועוד - חשבות שכר - הפקת תלוש משכורת


רואה חשבון ועוד!

הבית הפיננסי שלך

 רואה חשבון ועוד
חוות דעת מקצועית בענייני ראיית חשבון:
שם מלא
מספר טלפון
פנייה לרואה חשבון >>

חשבות שכר - מה עושה חשב שכר?


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

כל חברה עסקית נדרשת לשירותי הנהלת חשבונות מקצועיים, הן על מנת לתפקד באופן יעיל ומקצועי והן על מנת לעמוד בסטנדרטים הנדרשים על ידי רשויות הפיקוח, המיסוי והחוק. הנהלת החשבונות נדרשת להתמודדות עם תקנות רבות בכל הנוגע לחוקים ולמיסוי, ועל כן נדרשת התמקצעות והתמחות בתחומים ספציפיים.

אחד מתחומי הנהלת החשבונות הוא חשבות שכר, ענף במקצוע החשבות המטפל בניהול חשבונות העסק בכל הנוגע לשכר העובדים ולזכויותיהם.

מה זה בדיוק חשבות שכר?

כאמור, חשבות השכר עוסקת בכל הקשור לניהול העברת המשכורות והקצאת הכספים לעובדי העסק.

אחד מהעיסוקים העיקריים של חשבי השכר הוא עיבוד תלושי השכר המועברים לעובד והפקתם, בהתאם לחוזי העבודה שנחתמו בין העובדים לבין הנהלת העסק.

חשבי השכר אחראים גם על הדיווח אודות העברות השכר לכל המוסדות והרשויות הרלוונטיים, על פי הנדרש בחוק. כמו כן, חשבי השכר מטפלים גם בסוגיות הקשורות להעברת כספים לרשות העובדים שלא ישירות במסגרת המשכורת, למשל הפרשות כמו קופות גמל, קרנות השתלמות ביטוח מנהלים.

לקריאה נוספת: יועץ פנסיה לעסקים

לצד זאת, חשבות השכר כוללת גם טיפול בכל הנוגע לחלוקה ולמימוש הזכויות הסוציאליות של העובד, למשל: ימי חופש, ימי מחלה, יציאה שירות מילואים, יציאה לחופשת לידה, מתן דמי אבטלה ועוד.

חשבות שכר - למי זה רלוונטי?

למעשה, כל חברה המעסיקה עובדים חייבת בשירותי חשבות שכר על מנת להבטיח כי היא פועלת על פי הנדרש בחוק.

מלבד היותם חובה חוקית, שירותי חשבות שכר ברמה גבוהה עשויים גם לתרום לבעלי העסק באמצעות סיוע בהתייעלות פעולת החברה.

באופן טבעי, בחברה בה יש מספר עובדים קשה לבעל העסק לעקוב אישית אחר שינויים קטנים בשכרו של כל עובד או לוודא כי כל עובד מקבל את הזכויות אשר מגיעות לו על פי חוק.

לקריאה נוספת: תיקון לחוק הגנת שכר

שירותי חשבות שכר מקצועיים יבטיחו, ראשית כל, כי החברה פועלת על פי הנדרש בחוק ואיננה חשופה לתביעות שונות מצד רשויות החוק והמיסוי או לחילופין מצד עובדים או עובדים לשעבר.

כמו כן, שירותי שכר מקצועיים יבטיחו כי העובדים מקבלים את כל זכויותיהם הסוציאליות, ובכך יסייעו על שמירת אווירה חיובית בקרב העובדים ועל יחסי עבודה תקינים ונעימים בין העובדים להנהלת העסק.

בעסקים ובחברות רבות העסקת חשב שכר הינה בלתי נמנעת מאחר ולאדם שלא עוסק בתחום ואינו מעודכן בעדכונים התכופים בחוקי העבודה ובזכויות העובדים יתקשה להתמודד עם תחום מורכז זה לבדו.

מי יכול לשמש כחשב שכר?

חשבי השכר הם מנהלי חשבונות מורשים העוסקים בתחום השכר. תקציב השכר הוא לרוב אחד הסעיפים המשמעותיים (אם לא המשמעותי היותר) בחשבון ההוצאות של העסק, ולכן חשוב שחשבי השכר יהיו אנשי מקצוע אמינים, מומחים ובעלי ניסיון. על החשבים העוסקים בשכר להתמחות בתחומים מגוונים ודינאמיים כמו דיני מס הכנסה, דיני עבודה, ביטוח סוציאלי, ביטוח לאומי ועוד.

תקנות החוק והמיסוי בכל הנוגע לשכר משתנות לעיתים תכופות, וחשוב שחשבי השכר יהיו מעודכנים וישלטו במלוא האינפורמציה הרלוונטית לנושא.

קיראו על: חוק דיווח שעות עבודה - זכויות העובד וחובת המעסיק

במטרה לשמור על רמה גבוהה של מקצועיות בתחום, החליטה לשכת רואי החשבון למסד את התחום (שעד אז לא פוקח באופן מסודר על ידי גורם מקצועי). לשם כך הוחלט כי הלשכה תקיים בחינות בתחום חשבות השכר, ותעניק תעודה רשמית לעוברים את הבחינות בהצלחה.

כחלק מכך, לשכת רואי החשבון מרכזת רשימה של כל חשבי השכר אשר קיבלו תעודת הסמכה מטעם הלשכה, כך שניתן לבדוק פרטנית לגבי כל חשב האם עמד בדרישות הלשכה (נתון מועיל לבעלי עסקים, בבואם להחליט על העסקת חשב שכר חדש).

ישנם מסלולי הכשרה שונים המעניקים לחשב את מלוא הידע והכלים הנדרשים על מנת למלא את תפקידו כחשב שכר על הצד הטוב ביותר, ובכך מכינים את החשבים לקראת בחינות הלשכה. מסלולים אלו נלמדים במוסדות אקדמיים מוכרים, למשל 'הקריה האקדמית אונו', 'המכללה למנהל' (על שלוחותיה), 'האוניברסיטה הפתוחה' ועוד.

העסקת חשב שכר חיצוני

לעיתים ובמיוחד בעסקים קטנים ובינוניים לא ניתן להעסיק חשב שכר פנימי במשרה מלאה ולכן מומלץ להעסיק חשב שכר חיצוני.

לקריאה נוספת: קורס הנהלת חשבונות


תאריך: 28/09/2014 17:18
 
close