רואה חשבון ועוד - שיעורי המס בישראל


רואה חשבון ועוד!

הבית הפיננסי שלך

 רואה חשבון ועוד
חוות דעת מקצועית בענייני ראיית חשבון:
שם מלא
מספר טלפון
פנייה לרואה חשבון >>

שיעורי המס - מס הכנסה, מע''מ, מס שבח


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

נטל המס בישראל עומד בשנת 2008 על 37%, קרוב מאוד לממוצע נטל המס המקובל ב-OECD (הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי, בו חברות המדינות המפותחות מבחינה כלכלית).

כמו שקורה פעמים רבות עם סטטיסטיקות מסוג זה, גם בנוגע לנטל המס ישנן פרשנויות שונות. על מנת ללמוד על מערכת המס בישראל לעומקה, יש להכיר את שיעורי המיסים הנגבים בכל תחום מתחומי הפעילות הכלכלית.

האחראית בארץ על גביית מיסים היא רשות המיסים, אשר שותפה בעיצוב מדיניות המס של ישראל ואחראית על הוצאתה לפועל. בשנים האחרונות נרשמה מגמה עקרונית של הורדת שיעורי מס, אך יש לבחון כל תחום באופן פרטני.

מס חברות

מס חברות, המוטל על רווחיה של חברה במשק הישראלי, עמד בשנת 2008 על 27% - בעוד שבשנת 2007 היה שיעור המס 29%.

מגמה זו עתידה להימשך בשנתיים הקרובות, כאשר בשנת 2010 עתיד שיעור מס החברות להגיע ל-25%.

לסיוע נוסף בנושא מיסוי חברות ניתן לקבל יעוץ: עורכי דין דיני חברות

מס מעסיקים

מס המעסיקים, שהוטל לראשונה בישראל בשנת 1975, בוטל כליל החל מראשית שנת 2008 במסגרת חוק ההסדרים של שנה זו.

מס בולים

מס הבולים שלמעשה חל כמעט על כל מסמך שנחתם, הופחת בהדרגה מאז שנת 2004, עד לביטולו הסופי בשנת 2008.

מע"מ ומס קניה

שיעור מס ערך מוסף, מס עקיף המוטל על הצרכן ולא על היצרן, הורד בשנת 2006 לשיעור של 15.5%; זאת לעומת 16.5% בשנת 2005 ו-17% בשנת 2004. בשנים אלו צומצם משמעותית גם מס הקנייה, מס המוטל על מספר קבוע של מוצרי צריכה.

החל מיום 1 ליולי 2009 ועד ליום 31 בדצמבר 2010 הועלה שיעור המע"מ ל-16.5% במטרה להגדיל את הכנסות הממשלה.

מס הקנייה הופחת בעקבות צמצום משמעותי של מספר המוצרים עליהם מוטל המס, וכיום הוא עומד על 25% על מצברים, 15% על מוצרי אלקטרוניקה לבית (למשל: DVD, מכשירי טלפון סלולארי), 12% על חלקי חילוף לכלי רכב, 10% על סוללות ומזגנים וכו'.

שיעורי מס הכנסה

אחד המיסים העיקריים במשק הוא מס ההכנסה שהינו מס פרוגרסיבי, כלומר נגבה על פי רמת ההכנסה. המס נגבה על פי מדרגות שכר, כאשר בכל מדרגה נדרש תשלום של אחוז שונה.

קיראו עוד על מדרגות מס.

לדוגמא, המדרגה הראשונה בחישוב המס של שנת 2008 עמדה על שכר של עד 4390 ₪ לחודש, ועל הכנסה זו נגבה 10% מס; לעומת זאת, המדרגה העליונה עמדה על שכר של למעלה מ-36,260 ₪ לחודש, ועל הכנסה זו נגבה 47% מס.

גם בחישוב מס ההכנסה התחוללו שינויים בשנים האחרונות, אשר כללו הן שינוי חישוב מדרגות השכר והן שינוי של שיעור המס הנגבה (למשל, מן המדרגה העליונה נגבה בשנת 2007 שיעור של 48% מס בניגוד לשיעור של 47% בשנת 2008). משנת 2010 צפויה מדרגת השכר הגבוהה ביותר לשלם רק 44% מס הכנסה.

מיסי מקרקעין

שינויים משמעותיים חלו גם בתחום מסי המקרקעין הנהוגים במדינת ישראל, כפי שניתן לראות ברשימה הבאה:

מס רכוש - (מס על קרקע פנויה שאין עליה מבנים ואיננה קרקע חקלאית) עמד בעבר על 2.5% מערך הקרקע, והחל משנת 2000 הוא בוטל לחלוטין;

מס מכירה - בשנת 2007 נקבע כי גם מס המכירה שהוטל על מכירת זכות מקרקעין מבוטל.

מס שבח מקרקעין - המוטל על רווחים המתקבלים ממכירת קרקע או ממכירה של מניות באיגוד מקרקעין, דורש חישוב מעט מורכב יותר:

שיעור מס שבח מקרקעין ליחידים היה בעבר לפי שיעור המס השולי. היום, מס שבח הינו בשיעור 20%. שיעור מס שבח מקרקעין לחברות יורד בהדרגה ל-25%. יש לציין שישנם מרכיבים נוספים בחישוב מס שבח מקרקעין (למשל, השבח המתגלם בסכום האינפלציוני), כך שחישוב שיעור המס הסופי בעסקאות מקרקעין הוא דבר מורכב; עם זאת, נתונים אלו מדגימים את מגמת הפחתת נטל המס.

לפרטים נוספים בנושא ולקבלת יעוץ משפטי שעשוי לחסוך לך כסף רב לחץ: עורכי דין נדל"ן

מס על רווחי הון

לכאורה בניגוד למגמה זו, דווקא המס על רווחי הון (מס על ניירות ערך ישראלים) עלה משיעור מס של 15% בשנים 2003-2005 לשיעור מס של 20% בשנת 2006.

כפי שעולה מסקירה קצרה זו, מערכת המס בישראל עברה שינויים רבים בשנים האחרונות. מדובר במערכת דינאמית, המשתנה באופן תדיר בהתאם למדיניות הכלכלית של הממשלה ומשרד האוצר.

ישנן תוכניות רבות בכל הנוגע להרכב נטל המס, אך רק חלק קטן מתוכניות אלו עתיד להפוך למציאות. עם זאת, נראה כי הכיוון הכללי הינו הפחתת נטל המס בישראל, בהתאם למקובל במדינות המפותחות.

לקריאה נוספת: העלמת מס - עבירה פלילית וחברתית


תאריך: 29/09/2014 11:44
 
close