רואה חשבון ועוד - העלמת מס


רואה חשבון ועוד!

הבית הפיננסי שלך

 רואה חשבון ועוד
חוות דעת מקצועית בענייני ראיית חשבון:
שם מלא
מספר טלפון
פנייה לרואה חשבון >>

העלמת מס - עבירה פלילית וחברתית


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

כל כמה שבועות מתפרסמות ידיעות בעיתונות על חקירות מס והרשעות של אנשים מפורסמים, ספורטאים ובכירים במשק, ונראה שאולי במקום להרתיע את הציבור ההרגשה הנוצרת היא שזוהי הנורמה.

ואולי אכן כך: למרות שאין נתונים מדויקים לגבי התופעה, בביקורת פתע שנערכה במספר ישובים בארץ בשנת 2009 בידי רשות המסים התגלה כי בין 20% -50% מהנבדקים האקראיים בישובים השונים נתפס בדרגה כזו או אחרת של העלמת מס.

בכל שנה נפתחים כ- 650 תיקים פליליים ומשולמים אלפי הסדרי כופר ע"י בעלי עסקים שנתפסו, והסכום הלא מדווח לרשויות מוערך בכ-20% מהתוצר במשק בכל שנה.

דרכים נפוצות


דרכי המרמה הם מגוונות ויצירתיות החל מאי-דיווח על הכנסות עד דיווח על הוצאות פיקטיביות ואפילו דיווח על עסקאות שלא התקיימו.

עוד דרכים פופולריות הן בקשות כוזבות להקלות במס והצהרה על רכישות פרטיות כרכישות לעסק. דרכים מתוחכמות יותר הן שימוש בכספומטים עצמאיים מהסוג שאנו פוגשים בפיצוציות ושימוש בכרטיסי אשראי אנונימיים.

אנו רגילים לשמוע מבעלי עסקים כי "אדם חייב להתפרנס ולדאוג לעצמו", "גם ככה קשה להתקיים בארץ..." ועוד מעשיות מסוג זה.

התפיסה הרווחת היא שהמדינה לוקחת את הכסף שהרווחנו בעמל רב ומשתמשת בו לתשלום משכורות הענק לעובדי מדינה שאנו קוראים עליהם בעיתון חדשות לבקרים.

אבל... מדובר בעבירה חמורה!

רוב המעלימים לא מודעים אפילו לכך שהעלמת מס היא עבירה פלילית שתוצאותיה המשפטיות יכולות בנקל להביא לחורבן כלכלי ואף למאסר של העבריין ה"תמים", שלא לדבר על הפגיעה ביציבותה של הכלכלה הישראלית והזרמת כספים לשוק השחור.

לקריאה נוספת: גילוי מרצון של עבירות מס

העלמת המס גורמת לחלוקה לא שוויונית של נטל המס, הגדלה בפועל של נטל המס על כלל האוכלוסייה ופוגעת בחלוקת המס ולכן זוהי למעשה גם עבירה חברתית.

 ההנחות שעליהן מתבססים מעלימי המס הם ביטוי לבורות (או התעלמות) מתפקידו של המס במדינה ובחברה, למה הוא בדיוק משמש ואיך הוא מחולק בין האזרחים, כמו גם זלזול ביכולת הרשויות לעלות עליהם. 

אחד מתפקידיו של רואה החשבון, מעבר לבקרת החשבונות, הוא לציין בפני לקוחותיו כי התנהלות כלכלית כזאת היא  לא יעילה (ובעקיפין גם בזבזנית כי ההון הלא מדווח מבוזבז בד"כ על מותרות) ולהזהיר אותם בפני הצפוי להם ולעתידם העסקי במקרה שיתפסו.

כאן יש מקום להבחין בין עבירה פרוצדורלית לעבירה מהותית. עבירה פרוצדורלית היא מקרה בו העלמת המס נעשתה כתוצאה מטעות בהליך התשלום: מרישום מוטעה, אי הגשת דוחות בזמן או טעויות בחישוב הסכומים.

למידע נוסף: חנינת מס - כלי לעידוד גביית מיסים

עבירה כזאת נחשבת בדרך-כלל לעבירה בתום לב ולכן עבירה קלה יחסית, אך עדיין עלולה להצריך טיפול של עורך דין פלילי. סוג העבירה השני נקרא מהותי.

עבירה מהותית היא עבירה בה העלמת המס נעשתה במודע ובמטרה להימנע מתשלום המס במלואו. עבירות כאלה נחשבות חמורות ביותר ועלולות לגרור אף עונש מאסר בפועל.

לקריאה נוספת: תכנון מס בעסקאות נדל''ן


תאריך: 10/12/2014 15:18
 
close