רואה חשבון ועוד - ייעוץ לעסקים במשבר, ניהול משבר עסקי


רואה חשבון ועוד!

הבית הפיננסי שלך

 רואה חשבון ועוד
חוות דעת מקצועית בענייני ראיית חשבון:
שם מלא
מספר טלפון
פנייה לרואה חשבון >>

ייעוץ עסקי במצבי משבר


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

בכל תחום חשוב בחיינו אנו יודעים עליות ומורדות. אנו בריאים במשך רוב השנה, אך מדי פעם תוקפת אותנו מחלה כזו או אחרת; אנחנו מנהלים מערכות יחסים נעימות עם האנשים היקרים לנו, אך יודעים שמדי פעם יש רגעי משבר הדורשים השקעה מיוחדת.

מבחינה זו, התחום העסקי איננו שונה בהרבה מאספקטים אחרים של חיינו: כל עסק שפועל בשוק תקופה ארוכה נאלץ להתמודד מדי פעם גם עם משברים עסקיים.

משבר עסקי הוא כמובן דבר שרצוי להימנע ממנו, אך בסופו של דבר כל עסק מכיר את תופעת המחזוריות – אחרי כל תקופה של צמיחה מהירה מגיעה תקופה פחות טובה, הדורשת מבעל העסק להסתגל ולהשתנות על מנת להבטיח שיוכל להמשיך ולנהל עסק רווחי.

תקופות משבר מציבות בפני בעל העסק סכנות מורכבות ואתגרים  – אך ניתן גם לראות בהן הזדמנות לשינויים ושיפורים בעסק. ייעוץ עסקי מקצועי ואמין יכול לאפשר שיפורים שכאלו, ובכך לתת סיוע משמעותי לבעל העסק.

איך מזהים משבר עסקי?

על בעל העסק להיות ערני לשינויים עדינים בסביבה העסקית וברווחי הפירמה שלו, על מנת להבטיח כי יוכל לזהות את רגעי המשבר כבר ברגע התחלתם.

לרוב משברים אלו מתגלים על ידי מספר שינויים שנראים תחילה כחסרי חשיבות, אך בחלוף הזמן הם עלולים לסכן את העסק יותר ויותר.

שינויים שכאלו יכולים להיגרם על ידי נסיבות חיצוניות, למשל כניסתו של מתחרה חדש לשוק או עלייתן של מגמות אופנתיות בשוק הצרכני המביאות לפגיעה בהכנסות העסק.

עם זאת, פעמים רבות הבעיות נוצרות בתוך העסק: ניהול כושל, לקיחת סיכונים מיותרים בשל אופטימיות מוגזמת, ניתוח מוטעה של השוק, סכסוך בין בעלי העסק או בין בעל העסק לפועלים, בעיות בתזרים, ניהול מלאי, ועוד סיבות רבות.

קיראו בהרחבה על: דו"ח תזרים מזומנים

סימנים למשבר עסקי

ניתן למנות מספר סימנים מוקדמים המצביעים על תחילתו של משבר עסקי.

ראשית, ירידה מתמשכת בהיקפי המכירות עלולה להצביע על מגמה בעייתית.

יש לבחון את מקורותיה של הפגיעה במכירות ולבדוק אם מדובר באירוע נקודתי או בתהליך מתמשך.

שנית, יש להקפיד על מעקב אחר התנהגות הלקוחות ולזהות חוסר שביעות רצון או אף מעבר לקוחות אל המתחרים.

גורם שלישי הוא תזרים שלילי של מזומנים לקופת העסק. ניתן להבחין בכך כאשר שיקים של העסק מתחילים לחזור או כאשר יש צורך מתמיד בלקיחת הלוואות מהבנק.

לקריאה נוספת: ניהול כוח אדם - ההבדל בין עסק מצליח לעסק שורד

סממנים נוספים למשבר הם מגמות שליליות בשוק הכללי, למשל: מגמה של עלייה במשכורות העובדים או ירידות מחירים בשוק המוצרים אותם מייצר העסק. ירידת מחירים תביא לפגיעה בהכנסות ולכן גם ברווחי העסק ועלולה לסכן את הכדאיות הכלכלית שלו.

הידרדרות עסקית

התעלמות מכל אחד ממאפייני המשבר עלולה לסכן את העסק. קשה למצוא את הנקודה המדויקת בה קושי מתגלגל והופך למשבר.

לעיתים, זיהוי מאוחר של מאפייני המשבר עלול להביא את העסק לנקודת אל-חזור בה יהיה בלתי אפשרי להתאים את העסק למציאות החדשה.

למשל, מצב בו מתרחשת ירידת מחירים עבור אחד ממוצרי העסק, והעסק לא מכין עצמו לכך באמצעות פיתוח של מוצרים אחרים – עלולה להביא לפגיעה מתמשכת וארוכת-טווח בהכנסות.

כל עוד העסק לא יתאים עצמו למצב החדש שנוצר בשוק, הוא יפסיד כספים ועלול למצוא את עצמו מתגלגל אל עברי פי פחת. במצב שכזה, קיים גבול דק ומסוכן בין משבר לבין קריסה עסקית של ממש.

משבר עסקי, מה עושים?

כאמור, השלב הראשון בהתמודדות עם משבר עסקי הוא זיהוי הקושי. ככל שהזיהוי ייעשה במועד מוקדם יותר, כך יש סיכוי גדול יותר להתמודד בהצלחה עם הקשיים.

קיראו בהרחבה על: ייעוץ לעסקים קטנים ובנוניים

לרוב, בעלי העסקים מתקשים לראות את התמונה המלאה ומנתחים את השוק באופן מעוות. תופעה זו עשויה להיגרם בשל חוסר יכולת לבחון את המצב מנקודת מבט מרוחקת ואובייקטיבית, או פשוט ממחסור במידע.

בדיוק בנקודה זו מומלץ להכניס לתמונה חברה מקצועית לייעוץ עסקי, אשר יכולה לתת מענה עבור אותם אתגרים עמם מתמודד בעל העסק. כיום ישנן חברות רבות בשוק הפרטי אשר מעניקות ייעוץ כלכלי ומסייעות בהכנת תוכנית עסקית ותוכנית פעולה לצמצום ופתרון היקפי המשבר.

יועץ עסקי למצבי משבר בוחן את  העסק ואת הסביבה העסקית בה הוא פועל, ומנסה ראשית לאתר את הסיבות לקשיים עמם מתמודד העסק. כפי שהוצג קודם לכן, ניתן למנות סיבות שונות לירידה ברווחיות של העסק, ועל מנת למצוא פתרונות מתאימים יש לאבחן נכונה את שורש הבעיה.

לאחר שזוהו הסיבות העיקריות לפגיעה בעסק וקיים ניתוח עדכני של השוק הרלוונטי לעסק, היועץ יכול להתחיל בהכנת תוכנית הבראה עסקית וכן תוכנית עסקית עבור גיוס הון.

תוכניות שכאלו מנסות לנצל את היתרונות היחסים של העסק ואת הדרישות של השוק, כך שתקופת המשבר תהיה כמה שיותר קצרה. תוכניות אלו ידריכו את בעל העסק בפעולותיו הכלכליות ויובילו אותו לקבלת ההחלטות הנדרשות לטובת העסק, גם כאשר אלו קשות ומורכבות.

הבראת העסק: שירותי חברות לייעוץ עסקי

חברות לייעוץ עסקי מגבשות עבור בעל העסק תוכנית עבודה אשר תאפשר לו לנסות לחלץ את העסק מהמשבר העסקי אליו נקלע. תוכנית הייעוץ צריכה להיות מותאמת באופן פרטני עבור כל מקרה, כך שתוכל לתת מענה לקשיים הספציפיים שגרמו לעסק להידרדר.

על כן, חברות אלו מתחילות את הייעוץ בלמידת המקרה ובהכנת פרופיל של העסק: המבנה הניהולי, המקורות הכספיים, שוק המוצרים הרלוונטי ומגמות עתידיות בשוק.

לאחר מיפוי המצב הנוכחי, חברת הייעוץ לומדת כיצד אפשר לנצל את היתרונות היחסיים של העסק ביחס למתרחש בשוק. המטרה של שלב זה היא לבדוק מהן נקודות החוזק של העסק ובמה כדאי לו להתמקד בשנים הקרובות.

בשלב האחרון, נבחן כיצד ניתן להגיע מהמצב הרצוי אל המצב הרצוי. משמעותו של שלב זה היא בניית תוכנית עסקית אשר תדריך את בעל העסק בקבלת החלטות כלכליות.

חברת הייעוץ מספקת הצעות כיצד ניתן לייצב כלכלית את העסק, למשל דרך מתן הדרכה לגבי לקיחה או אי-לקיחה של הלוואות, המלצות לגבי מוצרים שכדאי לעסק לייצר בעתיד וכו'. חברת הייעוץ מציעה נקודת מבט אובייקטיבית ומקצועית מבחינה כלכלית, אשר לעיתים חסרה לבעל העסק.

יועץ עסקי - לא רק במצבי משבר...

ייעוץ עסקי יכול להציל עסק בשעות משבר – אך שווה לשקול לשכור את שירותיה של חברה לייעוץ עסקי גם במצבים נוספים. למשל, עסק הנמצא בצומת דרכים ונדרש להחלטות חשובות יכול להפיק תועלת רבה מניתוח מקצועי של השוק ושל האתגרים העתידיים שהעסק יעמוד מולם.

ניתן להביא כדוגמא למצבים כאלו מקרים בהם העסק נדרש להחליט לגבי שינוי משמעותי בשיטת העבודה, התחלת עבודה על מוצר חדש וכו'. מומלץ לא לחכות לרגעי המשבר הקשים על מנת לקבל חוות דעת מקצועית מחברה לייעוץ עסקי; כמו תמיד, עדיף להקדים תרופה למכה.

לקריאה נוספת: מי זקוק לייעוץ שיווקי?


תאריך: 28/09/2014 16:40
 
close