רואה חשבון ועוד - בחירת קרנות פנסיה, מסלולי ביטוח


רואה חשבון ועוד!

הבית הפיננסי שלך

 רואה חשבון ועוד
חוות דעת מקצועית בענייני ראיית חשבון:
שם מלא
מספר טלפון
פנייה לרואה חשבון >>

קרנות פנסיה - תכנן את עתידך נכון!


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

בימינו, כל עובד זכאי לנהל קרן פנסיה, בכל מקום שיבחר. בנוסף, ניתן גם לנייד קרן פנסיה קיימת, תוך שמירת זכויות המוטב בקרן הפנסיה והוותק שהיא צברה.

משום כך, מומלץ לקבל מידע בנוגע לקרנות פנסיה ולהבין מהן הזכויות והחובות שלכם כמוטבים בקרן פנסיה, אפילו אם כבר יש לכם קרן כזו ואפילו אם היא כבר בעלת ותק רב.

קרנות הפנסיה, אותן משווקות חברות ההשקעות וחברות הביטוח השונות, הינן מוצר לכל דבר ולכן גם במקרה שלהן, החברות המשווקות אותן מעוניינות לייצר בזכותן כמות גדולה של לקוחות. בשל רצון זה נוטות החברות השונות לצייר את קרנות הפנסיה שלהן באור חיובי ולעמעם את החסרונות והמגבלות שלהן.

בהמשך המאמר ננסה להתמקד דווקא ב"אותיות הקטנות" של קרנות הפנסיה, ונבחן אילו סוגי קרנות קיימים ומהן הנקודות שכדאי לתת עליהן את הדעת כאשר בוחרים קרן פנסיה.

סוגים ומסלולים אפשריים של קרנות פנסיה

מסלולי קרנות הפנסיה משתנים בין חברה אחת לאחרת והנתון המשתנה במיוחד הוא תנאי הביטוח. כל קרן פנסיה אשר תבחרו, צריכה להכיל על פי רוב שלושה מרכיבים ביטוחיים:

  • האחד, והראשי, הינו מרכיב קצבת הזיקנה, הכולל תנאים בנוגע לכספי הקיצבה שיופרשו לאחר שיגיע המוטב לגיל פרישה ויימשכו עד סוף חייו
  • המרכיב הביטוחי הנוסף הוא ביטוח במקרה של אבדן כושר עבודה וכיסוי על אובדן הוצאות ואובדן שכר
  • המרכיב השלישי יהיה ביטוח ריסק, אשר מהווה למעשה ביטוח למקרה פטירה של המוטב ופיצוי כספי של שאריו באמצעות כספי קרן הפנסיה

מסלולי הפנסיה השונים, יכללו תנאים שונים בנוגע למשתנים הביטוחיים אשר פורטו למעלה.

דוגמה לפרטים אשר יכולים להשתנות מקרן לקרן היא אחוזי הנכות (קבועה או זמנית) שתאפשר קצבת אובדן כושר עבודה וגובה הקיצבה.

קיראו בנושא: ייעוץ פיננסי וניהול כספים

חשוב לבדוק גם את גיל המבוטח, מאחר ולעיתים אחוזי הנכות המאפשרים קבלת קיצבה - משתנים על פי גיל המבוטח.

נתון נוסף שיכול להשתנות הוא איכות ופרטי הפיצוי לשארים במקרה של פטירה או אובדן כושר עבודה.

במרבית המסלולים, כאשר מרכיב ביטוחי אחד מכיל אפשרויות כיסוי נרחבות יותר, ישנה פגיעה באיכות המרכיבים הביטוחיים האחרים.

בגלל הסיבות האלו יש להקפיד ולברר תמיד בנוגע לפרטים של שלושת המרכיבים הללו בקרן הפנסיה.

שיקולים בבחירת קרן הפנסיה

חשוב להבין, כי קרן פנסיה הינה מיקרה פרטי של ביטוח ולכן מדובר על כיסוי קיבוצי של כלל המבוטחים בקרן. כספי התשלומים, במקרה שיתעורר הצורך בפיצוי, ישולמו על ידי הכספים הנצברים בקרן הפנסיה על ידי כל המבוטחים בה. נתון זה מוכיח כי חשוב לברר מיהם העמיתים בקרן הפנסיה.

לקריאה נוספת: קופות גמל

כדאי לבחור קרן פנסיה ותיקה ופופולרית, אשר אוכלוסיית העמיתים בה מגוונת מבחינת המינים, הגילאים ותחומי התעסוקה, ורחבה ככל האפשר.

בנוסף, חשוב להבין לעומק את האיתנות הפיננסית של קרן הפנסיה. מכיוון שקרן הפנסיה עשויה להכנס לגירעון תקציבי (בשל תמהיל אוכלוסיה לא מגוון, או בגלל השקעות ספקולטיביות לא מוצלחות) חשוב שלא לבטח את כספי הפנסיה "על קרן הצבי" ולתת לחברה יציבה, אמינה ובעלת יכולות לנהל אותם.

נתון נוסף שיש לקחת בחשבון הוא תנאי החיתום של קרן הפנסיה. תנאי החיתום, הינם התנאים לקבלת עמית כמבוטח בקרן הפנסיה. חשוב שבעת ההחתמה על ביטוח מסוג זה, יתברר כי המבוטח הינו בריא וכי אין סיבה לחשוש ממחלה או פציעה, אשר מצריכות כיסוי ביטוחי בעתיד הקרוב מטעם קרן הפנסיה.

אם קרן הפנסיה אינה מקפידה על מילוי הצהרת בריאות של עמיתיה ועל תנאי חיתום נאותים, הסיכון הוא שעמיתים רבים יזדקקו לכיסוי ביטוחי וקרן הפנסיה תיכנס לגירעון.

ובסופו של דבר, חשוב לבדוק גם את עלויות הניהול של קרן הפנסיה ולבחון כי העלויות הן סטנדרטיות וכי השירות שיתקבל מקצועי ואמין.

דמי הניהול המשולמים לחברה המנהלת, משפיעים בסופו של דבר על סכום החיסכון המצטבר לפנסיה. לפיכך, ככל שסכום זה יהיה נמוך יותר, כך יגדל למעשה החיסכון.
 

זקוק לעזרה בתכנון הפנסיה שלך? לחץ למידע בנושא יעוץ פנסיוני 


תאריך: 29/09/2014 16:18
 
close