רואה חשבון ועוד - בדיקת כדאיות כלכלית


רואה חשבון ועוד!

הבית הפיננסי שלך

 רואה חשבון ועוד
חוות דעת מקצועית בענייני ראיית חשבון:
שם מלא
מספר טלפון
פנייה לרואה חשבון >>

רואה חשבון ועוד - בדיקת כדאיות כלכלית


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

בבואנו לקבוע האם עסק אותו אנו שוקלים להקים או לרכוש הינו כדאי כלכלית עלינו לבצע עבורו בדיקת כדאיות כלכלית.

התשובה שתתקבל מבדיקה שכזו תאפשר החלטה מושכלת בדבר השקעה לשם הקמת עסק חדש לחלוטין, השקעה להרחבה של עסק קיים או השקעה אחרת (למשל רכישה של עסק פעיל, כולו או חלקו, או אפילו רכישת נכס נדל"ן כאשר אנו מתכננים לקבל החזר להשקעה מתוך הפעלה של הנכס עצמו).

כיצד מבוצעת הבדיקה

על מנת לבצע בדיקת כדאיות כלכלית יש צורך בהכרה מעמיקה עם השוק הרלוונטי. בעלי מקצוע, כגון רואי חשבון, העוסקים בביצוע בדיקות כדאיות כלכלית יוכלו לחקור ולאסוף את הנתונים הדרושים באשר להתנהלות המאפיינת את התחום הרלוונטי לעסק נשוא הבדיקה.

לאחר שנמצאים הנתונים בידיו יוכל עורך הבדיקה לדמות "על הנייר" פעילות של העסק לאורך תקופות שונות. מתוך הדמיות אלה ניתן יהיה להסיק נתונים אשר יסייעו לקבוע מה צפויה להיות התנובה הכלכלית מן העסק, כך למשל תוערך נקודת האיזון של תפעול העסק, דהיינו איזה היקף פעילות מינימאלי יידרש על מנת שהעסק לא יפסיד אך גם עדיין לא ירוויח.

בדיקת כדאיות כלכלית המבוצעת כהלכה תסוכם בסופו של דבר בכך שבפני המשקיע הפוטנציאלי יוצגו נתונים בשפה אותה יכול הוא להבין אשר ישקפו תמונה עתידית של פעילות פיננסית של העסק אותו הוא שוקל להקים (או השקעה אחרת אותה הוא שואף לבצע).

כאשר בידיו נתונים שכאלה תהיה ההחלטה האם להמשיך ולבצע את המהלך המתוכנן מבוססת על הערכה מקצועית המראה באופן אובייקטיבי מה צפוי להיות גורלה של החלטה שכזו.

החשיבות שבעריכת בדיקת כדאיות כלכלית

לעיתים כאשר אדם שוקל להקים עסק, לרכוש עסק קיים או לבצע השקעה דומה אחרת,

יקשה עליו להסתכל על הדברים במנותק מן התקוות שהוא תולה במהלך זה. ביצוע בדיקה מקצועית תבטיח כי קבלת ההחלטה תיעשה כאשר מירב הנתונים האמיתיים בידינו.

בדיקת כדאיות כלכלית תוכל גם להציב סדרי גודל מציאותיים בדבר הפוטנציאל הגלום בעסק מסוים, למשל כמה עובדים יוכלו להיות מועסקים בו, משכורת ממוצעת של עובדים כאלה, מתח רווחים, תזרים מזומנים נקי, שיעור תשואה פנימי ועוד. 

מי עורך את הפרצדורה?

לצורך ביצוע הבדיקה, עסקים קטנים יוכלו לעיתים לקבל הדרכה וסיוע מטעם המכון לטיפוח יזמות (מט"י).

על מנת לזכות בבדיקה מקצועית ומהימנה יש לפנות לבעל מקצוע.

שירותים כאלו מוצעים על ידי משרדי רואי חשבון, משרדי ייעוץ פיננסים, שמאים שונים, ואף בתי השקעות שונים.

כאשר מדובר בבתי השקעה יש לבחון היטב האם הבדיקה היא אכן אובייקטיבית ואינה באה לצבוע בוורוד השקעות שבית ההשקעה שואף לעודד.

רצוי לשאוף לקבל בדיקת כדאיות כלכלית ממשרד אשר לו ניסיון בתחום הנוגע להשקעה נשואת הבדיקה. כך למשל רצוי לפנות למשרד רואה חשבון העוסק בהשקעות נדל"ן אם מדובר בהשקעה בנדל"ן לצורכי בניה והשכרה וכו'.

מובן כי ביצוע בדיקת כדאיות כלכלית, מקצועית ככל שתהיה, אינה מבטלת כליל את הסיכון הכרוך בכל השקעה כלכלית. תמיד ייתכנו תנודות בלתי צפויות בשוק, ניהול לקוי של העסק החדש ועוד גורמים אשר יגרמו להשקעה שנראתה כדאית להיכשל. בגלל סיבה זו בדיקת כדאיות כלכלית אינה מלווה באחריות ולא ניתן לתבוע את מבצעיה במידה ותחזיותיהם לא התממשו אלה אם הבדיקה עצמה נעשתה ברשלנות, דהינו באופן אשר אינו עומד ברמה לה ניתן לצפות מבעל מקצוע סביר בתחום.


רוצים לדעת עוד? קראו על בדיקת נאותות ועל הערכת שווי

 כדאי לקרוא:


תאריך: 06/01/2014 12:16
 
close