רואה חשבון ועוד - מקלט מס


רואה חשבון ועוד!

הבית הפיננסי שלך

 רואה חשבון ועוד
חוות דעת מקצועית בענייני ראיית חשבון:
שם מלא
מספר טלפון
פנייה לרואה חשבון >>

מקלטי מס


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

פירושו של המונח "מקלט מס", הוא הסטה של הכנסה כספית ממדינה שרמת המסים בה היא גבוהה יחסית אל מדינה שרמת המסים הקיימת בה היא נמוכה או אפסית.

המדינות השונות המשמשות כמקלטי מס הן לרוב מדינות קטנות מאוד בהן לא קיימת תשתית כלכלית איתנה, ומטרתן העיקרית היא לנסות ולמשוך הון זר וגם לספק שירותים שונים לאנשי העסקים המשתמשים בהן כמקלט מס.

השימוש בשיטת מקלט מס יכול להוביל לחיסכון ניכר בכסף והוא לגיטימי מבחינת החוק. עם זאת, בישראל מנסים רשויות החוק ורשויות המסים לצמצם את השימוש בשיטה.

בכדי ללמוד על שיעורי המס בישראל - לחץ כאן!

מקלט מס – מאפיינים היסטוריים


מקלטי המס הראשונים שימשו תחילה בעיקר משפחות עשירות או כנופיות פשע, ורק מאוחר יותר החלו גם תאגידים רב לאומיים להשתמש בשירותיהם.

מקלטי המס אינם, למעשה, חידוש של העידן המודרני, וכבר ביוון העתיקה נהגו סוחרים רבים לאכסן את סחורתם באיים שונים הסמוכים ליוון ולא ביוון עצמה, במטרה להימנע מתשלום מס על סחורה שיובאה מחוץ ליוון. גם הוותיקן משמש כבר שנים ארוכות כמקלט מס לאפיפיור ולאנשיו.

החל מראשית שנות ה-70, לאחר הטלת מגבלות שונות על שווקי ההון המקומיים, תהליכי רגולציה ופיקוח מוגברים והעלאת שיעורי המס של ה-OECD (הארגון לשיתוף פעולה כלכלי ולפיתוח המאגד תחתיו שלושים מדינות דמוקרטיות בעלות כלכלת שוק חופשי), החלו לפרוח גם מקלטי המס.

לוקסמבורג הייתה החלוצה בתחום והצליחה למשוך אליה כספים שהגיעו מצרפת, מגרמניה ומבלגיה. לאחר מכן, הצטרפו גם בחריין, האי מאן ואיי קיימן, ובמקלטי המס החלו אף להתפתח ענפי בנקאות שונים ושירותים פיננסיים המהווים היום חלק בלתי נפרד מהבנקאות הבינלאומית.

שירותי מקלטי המס בעידן הגלובליזציה

הגלובליזציה, התרחבות הסחר הבינלאומי ובעיקר התפתחות הסחר הממוחשב גרמו לעליה משמעותית בניידות של הפעילות העסקית של חברות שונות ושל יחידים.

ישנם לא מעט אנשי עסקים המעבירים את פעילותם העסקית ממקום למקום במטרה למצוא את המקום האידיאלי להשקעה ולפעילות וגם כדי להימנע מתשלום מסים גבוה.

בנוסף לכך, מקלטי מס אינם רק תוצאה של התרחבות הסחר והגידול בשיעורי המס בכל רחבי העולם, אלא הם גם מקלט מפני התערבותה של המדינה ברכוש הפרטי של אנשי עסקים וחברות שונות.

היום מתחרים ביניהם מקלטי המס השונים על כל לקוח, ומנגד, ארגונים בינלאומיים שונים מנסים ללא הרף לחסום פרצות שונות בפעילותם, לא בהכרח מטעמים של מניעת השתמטות ממס, אלא בעיקר כדי למנוע מימון של פעילויות בלתי חוקיות או הלבנת הון.

מקלט מס - קריטריונים


כדי להיות מקלט מס צריכה המדינה לקיים שלושה תנאים בסיסיים: לתת פטור מלא או לגבות מס בשיעור נמוך במיוחד על הכנסות מסוגים שונים, להפגין חוסן ויציבות מדינית ולאפשר נגישות ברמות שונות לאנשים ולגופים שונים, כולל נגישות משפטית.

בנוסף לכך, ישנם תנאים משתנים המותאמים לצרכיו של כל איש העסקים המחפש מקלט מס: שוק מט"ח חופשי, מניעת כפל מס, שירותים וכוח עבודה מתאים, יוקר מחיה נמוך, הימנעות המדינה מעידוד פעילות "אפורה" כדוגמת בתי הימורים, העברות כספיות מהירות מישראל למדינת המקלט ולמדינות אחרות, ותנאים רבים נוספים.


תאריך: 06/01/2014 12:02
 
close