רואה חשבון ועוד - קבוצת רכישה


רואה חשבון ועוד!

הבית הפיננסי שלך

 רואה חשבון ועוד
חוות דעת מקצועית בענייני ראיית חשבון:
שם מלא
מספר טלפון
פנייה לרואה חשבון >>

קבוצת רכישה - התארגנות שמביאה לחיסכון כספי!


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

קבוצת רכישה היא קבוצה של אנשים פרטיים שהתארגנה במטרה לרכוש באופן עצמאי קרקע ולבנות פרויקט מגורים משותף ללא כל תלות בגורם שלישי מתווך, כדוגמת קבלן או יזם.

קבוצת הרכישה היא האחראית על מציאת הקרקע המתאימה, על איתור רוכשים פוטנציאליים, על קבלת הצעות מחיר מאנשי מקצוע ומקבלני ביצוע שונים ועל כל שלב אחר בהוצאת תוכנית הבנייה אל הפועל.

במהלך השנה האחרונה נבנו בשיטת קבוצת רכישה יותר מ-1,500 דירות, ולמרות היעדר הוודאות הכלכלית, בימים אלה מוקמים עשרות פרויקטים נוספים בכל רחבי הארץ: בתל-אביב, בראשון לציון, בחולון, בנס ציונה ובערים נוספות.

סוגי קבוצות רכישה

קבוצת ב.ס.ר

בשיטת התאגדות זו ישנו גורם מקצועי המלווה את הפרויקט החל משלב הרכישה של הקרקע, דרך הליך איתור הרוכשים השונים וכלה ברגע מסירת המפתח למשתתפים בפרויקט.

הגורם המקצועי הוא האחראי על גיוס הקבלנים, המתכננים או כל איש מקצוע אחר בתאום עם הרוכשים והוא גם מפקח על שלבי הבנייה השונים בתמורה לתשלום של דמי ניהול המגיעים עד 10% ממחיר עלויות הבנייה הכוללות.

לקריאה נוספת: תכנון מס בעסקאות נדל''ן

שיטה זו היא דומה מאוד מבחינה רעיונית לשיטת הקבלן המסורתית ומטבע הדברים, היא נמצאת תחת פיקוחן הקפדני של רשויות המיסים השונות.

שיטת קבוצת רכישה עצמאית

בשיטה השנייה מאתר איש מקצוע כלשהו קרקע מתאימה ומוכר אותה בחלק יחסי לכל אחד ממשתתפי הקבוצה. לאחר הקנייה הופכים בעלי הקרקע לאחראיים הבלעדיים על הליכי הפיתוח ועל נהלי הבנייה, והם שוכרים אנשי מקצוע וקבלן מבצע.

שיטה זו הפכה בתקופה האחרונה לשיטה הפופולארית יותר מבין שתי השיטות הקיימות, בעיקר בשל היעדר פיקוח קפדני של רשויות המס.

שיטת הפעילות של קבוצת רכישה

לאחר שלב ההתהוות הראשוני של הקבוצה, מאותרת קרקע ומתחיל שלב גיוס הרוכשים. תהליך מציאת הרוכשים, שלא כמו בפרויקטים המסורתיים, מתבצע לרוב ממאגר רוכשים פוטנציאלים הקיים אצל משווקים שונים או בשיטת "חבר מביא חבר". במידת הצורך, נעשה גם שימוש בפרסום מצומצם מאוד, כאשר המטרה היא לגבש קבוצה של רוכשים כמה שיותר הומוגנית.
 
לאחר שלב רכישת הקרקע הראשוני, פונים הרוכשים אל הרשויות השונות במטרה לקבל אישור על תוכניות הבנייה. לאחר קבלת האישור, רוכש כל חבר קבוצה את החלק היחסי במגרש שהוקצה עבורו ומעביר אותו על שמו בטאבו.

חברי הקבוצה חותמים על הסכם שיתוף ביניהם וממנים מנהל או ועד לפרויקט. הוועד אחראי על מציאת קבלן מבצע ועל ההתנהלות מולו עד לשלב גמר הבנייה.

יתרונותיה של קבוצת רכישה

לשיטת קבוצת הרכישה ישנם, למעשה, שני יתרונות מרכזיים:

1. עלות הבנייה היא נמוכה בצורה משמעותית ביחס לעלותה בשיטה המסורתית והיא עשויה אף להגיע לפער מחירים של 20% בינה ובין דירה שנרכשה ישירות מהקבלן. עם זאת, חשוב לזכור כי החיסכון הכספי מורכב מפרמטרים שונים העשויים להשתנות בן פרויקט אחד למשנהו.

2. היתרון השני של השיטה הוא היכולת להשפיע ולפקח על רמת הביצוע ועל תהליכי הבנייה. חברי קבוצת הרכישה מקבלים החלטות חשובות הקשורות לשלבי הבנייה השונים בהליך דמוקרטי ולפי החלטת הרוב.

לקריאה נוספת: גישור עסקי


תאריך: 02/10/2014 16:05
 
close