רואה חשבון ועוד - קופות גמל


רואה חשבון ועוד!

הבית הפיננסי שלך

 רואה חשבון ועוד
חוות דעת מקצועית בענייני ראיית חשבון:
שם מלא
מספר טלפון
פנייה לרואה חשבון >>

קופות גמל


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

אחד ההמכשירים אשר ניתן באמצעותו לחסוך לפנסיה הוא קופת גמל. רבים השוקלים לבחור באפיק זה שואלים את עצמם שאלות רבות: לאילו זמנים מקובל להשקיע בקופת גמל? כיצד מתקבל הסכום בתום תקופת החיסכון בקופת גמל? האם קופת גמל הינה תכנית חיסכון האפשרית רק לשכירים או גם לעצמאיים?

קופת גמל הינה אפיק חיסכון בעל מאפיינים ייחודיים המיועד בדרך כלל לטווח בינוני או ארוך. יתרונה הגדול הוא בכך שהיא מספקת לעמית החוסך בה הטבות מס ולעיתים אף תוספת תשלום מאת המעביד. בישראל תקופת המינימום להשקעה בקופות גמל עומד כיום על חמש שנים.

ישנם סוגים שונים של קופות גמל, ביניהם קופות גמל להבטחת פיצויי פיטורין, קופות גמל לדמי מחלה, קופות גמל לתגמולים, קרן השתלמות (תכנית חיסכון שהינה אפשרית לשכירים וגם לעצמאיים) ועוד.

כמו בביטוח המנהלים, גם בקופת הגמל יכול העמית (המוטב) לבחור כיצד תיפדה הקופה בתום תקופת החיסכון. בפני העמית עומדות שתי אפשרויות:

  • ניתן לבחור לקבל את סכום הקרן והריביות שנצברו, באופן חד פעמי עם תום התקופה
  • ניתן לקבלן בהפרשות חודשיות קצובות, שיאפשרו תוספת הכנסה לאחר תום תקופת החיסכון שנקבעה לקופה

אף על פי שקופות הגמל הינן תכניות המאפשרות חיסכון גם לטווח בינוני, חלק מקופות הגמל מתפקדות כקרנות פנסיה ואת סכומי ההפקדות והריביות הנצברים בקופת גמל מסוג זה, ניתן למשוך רק כאשר מגיע העמית לגיל פרישה. יש לזכור כי בישראל גיל הפרישה עומד כיום על 67 לגברים, או 62 לנשים.

קיראו: קרן השתלמות - חסכון פטור ממס

הפקדה חודשים קבועה לקופת גמל מאפשרת חיסכון ניכר במס

אחת הסיבות לכך שקופת גמל הינה מכשיר חיסכון פופולרי כל כך, נעוצה בעובדה כי הממשלה מעודדת חיסכון בקופת גמל על ידי הטבות במס לעמיתים. סכום ההפקדה הנחסך בקופת הגמל מזוכה מתשלום מס.

החישוב להקלות במס נעשה באופן שנתי, כך שהסכומים להפקדה אינם חייבים להיות סכומים חודשיים שווים. כלומר, ניתן בסוף כשנה להפקיד סכום גדול לקופת הגמל ולקבל את הטבות המס עבור כל הסכום, בדיוק באותו האופן שתתקבל הטבת מס, לו הסכום היה נצבר בהפקדות חודשיות לאורך השנה.

קופת גמל לשכירים וקופת גמל לעצמאיים

כל אדם יכול להשקיע באופן עצמאי בקופת גמל. אולם, בחלק ממקומות העבודה, ישנו הסדר ובו ההפקדות לקופת הגמל נעשות ישירות מתלוש המשכורת של העובד והמעביד משתתף בהפקדות לחיסכון.

מבחינה חוקית, עובד זכאי להפריש כל סכום שיבחר מתוך השכר שלו, ועד לתיקרה של 7% מהשכר לטובת הפקדה בקופת גמל. מקובל שהמעביד המשתתף בהפקדות לקופת הגמל, יפקיד סכום זהה. סכום זה מתווסף לשכר העובד ולכן, למעשה, מעלה את שכרו.

קיראו על: החזרי מס לשכירים

התשואות בקופת גמל

קופת גמל הינה תכנית חיסכון המנוהלת על ידי חברת השקעות. חברה זו משקיעה את כספי הקופה הנצברים במכשירים פיננסיים שונים, בעלי מכפיל סיכון שונה.

חלק מן ההשקעות הינו ספקולטיבי, לעיתים עד כדי השקעה קצרת טווח במניות, וחלק בטוח. למשל הפקדה בפיקדון או בתכנית חיסכון הנושאת תשואה ידועה מראש לתקופה.

זוהי הסיבה שחלק מקופות הגמל נושאות תשואה גבוהה יותר מקופות גמל אחרות. התשואה במרכיב הספקולטיבי של הקרן מותנית באיכות מנהלי הקרן ומקבלי ההחלטות.


תאריך: 02/10/2014 16:15
 
close