רואה חשבון ועוד - רכישת עסק קיים


רואה חשבון ועוד!

הבית הפיננסי שלך

 רואה חשבון ועוד
חוות דעת מקצועית בענייני ראיית חשבון:
שם מלא
מספר טלפון
פנייה לרואה חשבון >>

רכישת עסק קיים


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

האופציה לפתיחת עסק עצמאי קורצת לכל אדם בשלב זה או אחר של חייו. אולם אלפי הבקשות להגנה מפני נושים המוגשות מדי שנה, מהוות אינדיקציה לכך שיוזמות עסקיות חדשות רבות, לא מצליחות לממש את הפוטנציאל שלהן. פוטנציאל היא מילת מפתח בעסק וכפי שיפורט בהמשך, קיימים מדדים ברורים (הגם שלא ודאיים) לבדיקת פוטנציאל זה.

בחלק מן המקרים רכישת עסק קיים עדיפה על הקמת עסק חדש והיא מחזיקה בתוכה יתרונות רבים, שלא בהכרח קיימים בהקמה של עסק יש מאין. במאמר זה ננסה לבדוק היכן ניתן לרכוש עסק קיים ומהן הנקודות שעליהן צריך לתת את הדעת בטרם בוחרים בצעד שכזה.

למכירה נכס יד שנייה מרופא

כיום, יש אינספור זירות מכירה וקנייה של עסקים ויזמויות. אתרי אינטרנט פרטיים בולטים והלוחות השונים ברשת מהווים מקום טוב להתחיל בו.

ניתן גם לברר לגבי עסקים למכירה במרכזי סיוע ממשלתיים כגון מט"י (מרכז טיפוח יזמות). עם זאת, בשל הביקוש לעסקים אטרקטיביים, קניית עסק קיים לצרכי השקעה, דורשת עבודת שטח מעמיקה בהרבה מסתם גלישה לאתר אינטרנט.

לדוגמא: אם ידוע שגורם בקהילייה העסקית רכש נכס יקר ערך, או שהוא מתכוון לבצע חדירה לשוק בהיקף גדול יחסית, אותו גורם וודאי זקוק ליתרת מזומנים בכדי למנף את המהלך הנ"ל.

ייתכן ואותו גורם ינסה למכור את גרעין השליטה בחלק מעסקיו הקיימים תמורת המזומנים. דוגמאות כאלו יש למכביר, אך המשותף לכולן הוא שיש לנסות ולהשיג מידע זה ולפעול על פיו במהירות.

יתרונות ברכישת עסק קיים על הקמת עסק חדש

עסק קיים (הכוונה היא לעסק הפועל מספר שנים) נהנה ממקבילו החדש במספר היבטים:

1. עקומת הלמידה - כל עסק חדש מלווה בתהליך מורכב ויקר של למידה מטעויות. הן באופן הקצאת המשאבים, הן בדגשים שונים על דרישות הלקוחות והספקים והן באופן ההיערכות לתקופות הגאות והשפל של כל עסק. עסק קיים, כבר הפנים את חוקי הענף ורוב ההחלטות העסקיות המבוצעות במסגרתו, הוכיחו את עצמן בעבר.

2. פוטנציאל רווחיות - אחד השיקולים המרכזיים בפתיחת עסק חדש הוא האם יש עוד מקום לצמיחה בענף ובמקום בו העסק החדש עתיד לפעול. עסק קיים כבר ניצל חלק מפוטנציאל הצמיחה של השוק והוא עתיד להיות רווחי גם אם השוק לא ימשיך לצמוח. עסק חדש המוקם באותו שוק ובאותו אזור, יוכל להיות רווחי רק אם יצליח לנגוס בנתח מכירות משמעותי של מתחריו.

3. מוניטין - הערך המוסף של שם העסק. בעסקים המספקים שירותים מורכבים או מוצרים הדורשים טיפול שוטף, ישנה חשיבות לנאמנות של לקוחות. מוניטין גבוה (אשר, כמובן, אינו קיים בעסק חדש) אומנם מעלה את מחיר העסק, אך הוא מתבטא בקצב הכנסות קבוע הנובע מלקוחות נאמנים הממשיכים לפקוד את בית העסק ולצרוך את השירותים והמוצרים שהוא מספק. לא פחות חשוב, תשלום על מוניטין כמו גם ירידה בערכו, הן הוצאה מוכרת במס.

לקיראה נוספת: יזמות עסקית

נקודות למחשבה בקניית עסק קיים

אחד מהלכי הרוח המקובלים בחיפוש אחרי עסק קיים לרכישה הוא "אם העסק זקוק להשקעה כדי להתרחב- תיקח. אם הוא זקוק להשקעה כדי לשרוד- תברח".  גם אם קביעה זו פשטנית מדי, היא בהחלט מסכמת את הלך הרוח של הפסקה הבאה.

להלן רשימה חלקית של פרמטרים שקניית עסק מחייבת התחשבות בהם:

  • פרמטרים חשבונאיים - יחס שוטף (בדיקת סך הנכסים של החברה ביחס לסך ההתחייבויות שלה) נמוך מעיד על קשיים בתזרים המזומנים של החברה ובמחסור בביטחונות. יחס גבוה מדי - מעיד על ניהול לא יעיל של ההון. מדד אלטמן (Z score) - מדד הבוחן את סיכויי ההישרדות של העסק, על סמך סך הנכסים לעומת הון, שיעור הרווח ביחס לנכסים וכדומה. המדד מורכב למדי, אך הוא מהווה אינדיקציה אמינה למדי לגבי הסבירות להישרדותו של העסק.
  • בחינת השוק - עסק הפועל בשוק בעל חסמי כניסה גבוהים, קרי שוק בו קשה לעסקים חדשים לחדור אליו (תעופה, תרופות) הוא עסק אטרקטיבי יותר מאשר עסק בו כל אדם עם הון ראשוני יכול להיכנס אליו. ישנם שווקים שפעילותם העסקית תלויה בגורמים לא יציבים (כמו שוק היהלומים שרוב תוצרתו באה ממדינות השקועות בסכסוכים אלימים) ולכן יציבותם שלהם נפגעת אף היא.
  • התאמה אישית - עסקים שהפעילות העסקית שלהם נסמכת על "פה-לאוזן", יכולים לקסום לאנשים המרושתים היטב מבחינה חברתית ועסקית, אנשים אשר מתאפיינים בשיטתיות ובסדר, יוכלו לחולל פלאים בחברות העוסקות במתן שירותי מנהלה ותיוק. בשורה התחתונה - ההתאמה בין הקונה לעסק חייבת גמישות דו-כיוונית.

לקריאה נוספת: בדיקת כדאיות כלכלית

חשוב לזכור תמיד כי רכישת עסק קיים, כמו גם הקמת עסק חדש, מלווה במחויבות גבוהה ובנכונות לתקופה ראשונית של חוסר וודאות. אלו אשר מוכנים לעמוד בכך ויודעים לנצל את יתרונותיהם ולהאציל סמכות בתחומים בהם הם פחות טובים - יתוגמלו בהתאם ולא רק מבחינה כלכלית.

קיראו גם בנושא: תפקידו של רואה חשבון במיזוג ורכישת חברה


תאריך: 02/10/2014 16:40
 
close