רואה חשבון ועוד - עוסק מורשה


רואה חשבון ועוד!

הבית הפיננסי שלך

 רואה חשבון ועוד
חוות דעת מקצועית בענייני ראיית חשבון:
שם מלא
מספר טלפון
פנייה לרואה חשבון >>

עוסק מורשה


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

כאשר עומדים בפני ההחלטה של הקמת עסק, יש צורך לקבוע כיצד יירשם העסק ומה יהיה סוגו. הסיבה לכך היא בראש ובראשונה חוקית. אדם פרטי יכול לקיים פעילות עסקית עצמאית רק במידה והוא נרשם והוגדר כראוי במשרדים הכלכליים השונים (מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס ערך מוסף).

בנוסף, יש צורך לקבוע את סוג העסק, על מנת שניתן יהיה לקיים עבודה שוטפת מול רשויות המס. השם עוסק מורשה, נלקח מחוק המע"מ וכשמו כן הוא: אדם עוסק (בעל עסק) המורשה לקיים פעילות עסקית: קבלת תקבולים או תשלומים, ניהול, הוצאת משכורות, זיכוי על תשלומים של מע"מ וכדומה.

כיצד נקבע כיצד לרשום את העסק?

שלושת סוגי העסקים הקיימים הם עוסק פטור, עוסק מורשה וכמובן חברה בע"מ. סיווג העסק ואופן רישומו נקבעים בעקבות שני פרמטרים:

1. גובה מחזור העסקאות השנתי של העסק - במידה ומחזור זה גבוה מ-70,605 ₪, העוסק מחויב להירשם כעוסק מורשה. חשוב לציין כי הסכום שנקבע מתעדכן מידי שנה.

2. צביון העסק ומהותו - ישנם עסקים אשר מחויבים להירשם כעוסק מורשה, ללא קשר ישיר לסכום מחזור העסקאות שלהם. בתוך זה נכללים בעלי המקצועות החופשיים: טכנאי, מנהל חשבונות, טוען רבני, יועץ מס, מהנדס, מתורגמן, יועץ מדעי, עורך דין, כלכלן, רואה חשבון, אדריכל, פסיכולוג, פיזיותרפיסט, סוכן ביטוח, רופא שיניים, שמאי, רופא וטרינר, בעל מעבדה כימית או רפואית, חוקר פרטי, הנדסאי, יועץ לארגון, אגרונום, יועץ לניהול ומודד.

חשוב לקרוא: בדיקת כדאיות כלכלית לעסק חדש או עסק קיים

מאפייניו של עוסק מורשה

לכל עוסק מורשה יש מאפיינים משותפים. כאשר עסק נרשם במשרדי המע"מ כעוסק מורשה, הוא מקבל מיד מספר עוסק מורשה (הנקרא גם ע.מ.) לצרכי זיהוי העסק בעת הגשת דוחות וחשבוניות. ברוב המקרים מדובר על מספר תעודת הזהות של בעל העסק, מאחר והוא מהווה גם את מספר התיק שלו במס הכנסה.

קיראו: פתיחת תיק במס הכנסה

עוסק מורשה זכאי להוציא חשבוניות מס כדרישת תשלום. העוסק המורשה גובה למעשה מע"מ מהלקוחות מולם הוא עובד, באמצעות הוספה של "מע"מ עסקאות" בשווי של 16.5% לסכום העסקה. כמו כן, מותר לו לקזז מע"מ תשומות עבור תשלומים לספקים.

מבחינת חובת הדיווח חייב העוסק המורשה לדווח באופן שוטף לשני גופים:

  • אחת לחודש או חודשיים - עליו לדווח למשרדי המע"מ לגבי כל מה שקשור להכנסות והוצאות של העסק.
     

עוסק מורשה גם מחזיק בזכויות שאין לעובד שכיר או לעוסק פטור. לדוגמה, בניגוד אליהם, ביכולתו של עוסק מורשה להצהיר על הוצאות עסקיות ולהזדכות עליהן מול הרשויות וכך לקבל החזר עבור תשלום מע"מ.

במידה והעסק מוציא הוצאות גבוהות באופן קבוע, הוא יכול להגדיר אותן כהוצאות מוכרות של העסק וכך לנכות אותם מהכנסותיו.

שוקלים להקים חברה?
קיראו על גיוס הון

היתרון הגדול של צורת התאגדות כעוסק מורשה טמון ביכולת ליהנות מכמה עולמות במקביל:
קבלת היתרונות של עבודה עצמאית וחזות רצינית וגדולה יותר משל עוסק פטור - ללא הבירוקרטיה והקשיים באחזקה של חברה בע"מ.

בידקו אם גם אתם זכאים להחזרי מס


תאריך: 06/10/2014 16:39
 
close